Кефир и тиква – народен еликсир против грип и настинка

Зајакнувањето на имунитетот е првиот чекор во превенцијата од појава на грип или настинка.

Исхраната игра значајна улога во зајакнувањето на имунитетот, а постојат и напитоци кои се достапни и едноставни за подготовка, а поради кои вашиот имунитет ќе биде посилен и вие ќе се заштитите од сезонските болести.

Кефирот заедно со тиквата се главните состојки на овој напиток.

Состојки:

– 4 чаши кефир

– 150 гр варена и мелена тиква

– 1 лажица природен мед

Подготовка

Земете 4 чаши кефир (околу 8 децилитри) и 150 грама варена и мелена тиква. Сето тоа добро промешајте го и додадете една лажица природен мед. Ова е навистина одличен напиток кој исклучително добро делува на органите за варење и го зајакнува имунитетот на целиот организам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e