Брз и едноставен регенератор за коса од маслиново масло

Во текот на летото косата има потреба од посебна нега. Доколку сте решиле да ја намалите употребата на разни вештачки препарати, ова ке биде вистинска работа за вас.

Ставете помала количина маслиново масло на дланките, тријте ги за да го распледелите маслото рамномерно. Втријте го на деловите каде е најпотребно, односно на испуканите врвови. Остатокот распоредете го на другите делови, но избегнувајте го коренот на косата. Оставете го да отстои 10 минути на косата, за да го впие маслото и потоа исчешлајте ја косата и соберете ја. Ова на косата ќе и даде тежина или ќе ги нагласи локните.

Доколку имата сува коса, втријте 2 лажици маслиново масло од коренот кон врвовите на косата. Намокрете пешкир со топла вода, убаво исцедете го и ставете го околу косата да делува 30минути. По 30 минути измијте ја косата со шампон како и секогаш и обликувајте ја косата. Ова ќе ја регенерира косата длабински и ке и даде мекост и сјај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e