Шест причини поради кои французите не се дебелеат!

Францускиот начин на живот е нешто посебно и многу привлечно за многумина, но кога ќе ги погледнете нивните најпопуларни рецепти, се чини дека не е се најздраво.
Многу путер, јака храна, но и вино и уживање, и на крајот сепак изгледа дека се слаби и елегантни. Од каде дојде? Како решение, се нудат неколку одговори, кои можете да ги најдете подолу.
Не се воздржуваат
Французите не одат на диета, или барем тоа го прават многу ретко. Тие не се водат по принципот дека нешто не треба да се јаде, туку да го консумираат она што им се допаѓа, и токму затоа што не се лишуваат од ништо, малку е веројатно дека ќе претераат со нешто. Нивната исхрана е рамнотежа во однос на разновидноста на состојките и немаат желба да претеруваат со нешто што им е постојано достапно.
Оброците се секогаш на маса
Во Франција, не постои концепт за храна што се јаде по пат,туку секој оброк заслужува да се најде на маса и да се посвети целосно внимание исклучиво на храната пред вас. Не гледаат телевизија додека јадат, па не се прејадуваат, но се обидуваат секој момент да го поминат со своето семејство и да уживаат во секој залак.

Тие се многу гласни во врска со прекумерна тежина
Ова е нешто многу специфично за нив што не би го сакале сите, но Французите се многу самосвесни за здравјето и им ставаат до знаење на семејството и пријателите дека се здебелиле. Нивното образложение е дека е подобро нечие внимание да се привлече за да се здебелил неколку килограми и дека треба да внимава на своето здравје, отколку да се запушти.
Ручекот е најголемиот оброк во денот
Во Франција, ручекот е најобемниот оброк во денот и тоа важи за луѓе од сите возрасти. Децата доаѓаат од училиште да ручаат, па дури и вработените родители се враќаат дома ако можат, бидејќи некои продавници се затвораат еден час во текот на денот токму поради оваа причина. Поради пообилен ручек, тие обично имаат мала вечера, полесна за варење и ретко копнеат по еден куп калории пред спиење.
Водат сметки од рана возраст
Се’ што возрасните применуваат кога станува збор за исхраната, тие всушност го научиле од рана возраст. Според законот, во француските училишта, на децата мора да им се сервира главно јадење со прилог, млечен производ и предјадење или десерт. Забрането е училиштата да имаат автомати со брза храна и газирани пијалоци, дозволена е само вода.
Тие ги учат децата прво да им нудат вода на другите пред да ја турат за себе, да делат камембер и багети, бидејќи тоа ги учи да уживаат заедно во храната. Ручекот мора да трае најмалку половина час, а во некои училишта и до два часа, така што децата имаат време да седнат, да се дружат и да уживаат во конкретен, избалансиран оброк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e