Кинезот кој 17 дена беше пријавуван за исчезнат по земјотресот е пронајден жив

Мажот кој 17 дена беше пријавуван за исчезнат по земјотресот во кинеската југозападна провинција Сечуан е пронајден жив, објавија локалните медиуми, пренесува АП.

Работникот на хидроцентралата Ган Ју беше пријавен за исчезнат по земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала што го погоди Сечуан на 5 септември.

Тој по 17 дена бил пронајден жив и повреден од локален жител, јави кинеското радио.

Според АП, во земјотресот загинале 93 лица, а стотици се повредени.

Ган Ју и неговиот колега Луо Јонг останаа во хидроелектраната Вандонг на 5 септември за да им пружат прва помош на повредените колеги и да помогнат во спречување на поплави со испуштање вода од браната.

Ган и Луо се обиделе да заминат и пешачеле околу 20 километри во планините околу хидроцентралата.

Меѓутоа, Ган е кратковид и ги изгубил очилата, што му отежнува да се движи по нерамниот терен.

Спасувачите бараа преживеани, а Ган и Луо неуспешно се обидоа да испратат сигнал за помош.

Луо подоцна отишол да побара помош и бил спасен на 8 септември, откако со пожарот го привлекол вниманието на спасувачите.

Меѓутоа, Ган дотогаш веќе ја напуштил претходната локација.

Неделава во потрагата се вклучи и земјоделец кој живее во близина на хидроцентралата и го знае теренот и по неколку часа го слушнал Ган и го нашол под дрвјата.

Според кинескиот весник China Daily, Ган рекол дека го преживеал 17-дневното искушение пиејќи вода и јадејќи диво овошје.

Тој бил пренесен во блиската болница, каде што лекарите откриле дека има неколку скршеници, јавува АП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e