Како да исчистите дамки од боја за коса?

Во денешно време, кога целиот свет се плаши од Ковид-19, сигурно многу луѓе се воздржуваат од фризерски и козметички салони, па затоа честопати одлуката паѓа на домашни третмани.

Еден од овие третмани е секако бојадисување на косата. Тоа е ефикасна и економична опција со претежно добри резултати, освен кога дел од бојата за косата завршува на нашето лице. Или уши. Или насекаде. Интернетот е полн со повеќе или помалку корисни совети за тоа што да правиме во оваа ситуација, и ние за вас ги избравме оние што навистина помагаат.

Подобро е да спречите

Знаеме дека ова не е многу корисно кога веќе имате дамки на челото, но добро е да знаете дека можете лесно да ги избегнете – со нанесување слој крем или масло (маслиново или кокосово) на линијата помеѓу кожата и косата. Ова ќе спречи бојата да „се залепи“ за вашата кожа. Друга слична опција е да нанесете боја на сува неизмиена коса, така што маста од вашиот скалп делува како крем или масло. Сепак, имајте на ум дека ова е многу помалку ефикасно.

Обидете се со пилинг

Повеќето експерти за убавина препорачуваат хемиски пилинг за областа на лицето, за разлика од остриот пилинг. Обидете се да ги масирате дамките со благ пилинг за лице, само внимавајте да не ја иритирате кожата!

Или средство за отстранување на шминка

Ако побарате низ Интернетот како да ги отстраните дамките од боја на коса од вашата кожа, сигурно ќе наидете на обиди со ацетон или алкохол за рани – не го правете тоа! Наместо тоа, пробајте средство за отстранување шминка, специјализирано за водоотпорна шминка.

Нанесете повеќе боја за коса

Ова звучи лудо, знаеме, но правилото всушност важи дека водата дозволува бојата да се смири, додека бојата ја отстранува бојата. Пред да се обидете да ги измиете дамките од кожата со шампон, истријте малку преостаната боја на дамката, за да може полесно да излезе.

Обидете се со паста за заби

Како прво, многу е важно да користите паста за заби без гел. Земете чиста четка, ставете паста за заби и нежно тријте ја дамката додека не исчезне. Имајте на ум дека целта на овој метод е всушност да го олупи делот од кожата каде што се наоѓа дамката (не само дамката!) Затоа, не ја нанесувајте премногу често.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e