Го преживеа падот од 10.000 метри: Приказната за познатата стјуардеса на ЈАТ

Пред повеќе од 50 години, стјуардесата на ЈАТ, Весна Вуловиќ, преживеа пад од авион од над 10.000 метри надморска височина, поради што влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Според официјалните извештаи, Вуловиќ преживеал пад од 6,3 милји (10.160 метри) кога експлодирала бомба во актовката на летот 367 на ЈАТ и се урнала заедно со остатоците од авионот во тогашна Чехословачка, јавува N1 Сараево.

Речиси сите патници на авионот загинаа во експлозија на бомба на 26 февруари 1972 година.

Во моментот на падот, Вуловиќ останал заробен во трупот и врзан со синџири за количката за храна.

Таа слета во пошумена област со снег, што и помогна да го ублажи нејзиниот пад. Интересно е што нејзиниот низок крвен притисок ѝ овозможил брзо да се онесвести кога притисокот на воздухот во кабината се намалил, спречувајќи ѝ пукање на срцето при удар.

Кога се пријавила да стане стјуардеса, Вуловиќ го криела својот низок притисок од докторот пиејќи неколку шолји кафе.

Вуловиќ единствената го преживеала летот 367, а при ударот ги скршила двете нозе, делови од пршлени и неколку ребра. Таа го скршила и черепот и карлицата.

По неколку дена поминати во кома, Вуловиќ се разбудил и веднаш побарал цигара. Таа не се сеќаваше на експлозијата или на падот. Нејзиното опоравување траеше вкупно 16 месеци.

По 37 години од овој инцидент, двајца новинари, Германецот Петер Хорнунг-Андерсен и Чехот Павел Тејнер, тврдеа дека ја откриле вистинската причина за падот на авионот ЈАТ.

Според нив, причина за падот на авионот не била бомба од хрватски мигранти, како што официјално се тврди, туку „залутан проектил на тогашната чехословачка тајна служба“.

Хорнунг-Андерсен и Тејнер изјавија и дека несреќата не се случила на надморска височина од 10.000 метри, туку само на „неколку стотици метри“.

Нивната верзија никогаш не беше официјално потврдена, па Весна Вуловиќ остана во Гинисовата книга на рекорди како личност која го преживеа падот од највисока висина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e