Србија ќе воведе ковид-сертификати за во ресторани, кафулиња и ноќни клубови

Србија се подготвува да воведе ковид-сертификати, изјави премиерката Ана Брнабиќ, по состанокот на Кризниот штаб, кој заседаваше вечерва поради влошената епидемиолошка состојба во земјата.

„ Се подготвуваме за воведување ковид-сертификати, тоа е одлуката. Сертификатите ќе бидат за места како – ноќни клубови, барови, кафулиња и ресторани. Тоа нема да биде за продажни места, бидејќи е нереално и неуставно” рече Брнабиќ.

Таа нагласи дека државата направила се што може о борбата против коронавирусот, но дека граѓаните мора да се вакцинираат и да ги почитуваат мерките.

„ Изгубивме толку многу животи, и можевме да ги спасиме. Вакцинирај се … Не знам што друго да кажам на таа тема”, додаде таа.

Кога станува збор за наставата, Брнабиќ рече дека децата се најбезбедни во училиштата, и дека нејзиното барање е да се смени протоколот, според кој во случај на заразување на 10% од учениците, се менува моделот на настава, така што учениците ќе одат во училиште.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e