Силен земјотрес во Кина, најмалку тројца починати а околу 60 повредени

Најмалку три лица загинаа денеска, а околу 60 се повредени во земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала во провинцијата Сечуан во југозападна Кина, јавија државните медиуми.

Според градското биро за итни случаи, од 60-те лица префрлени во болница, тројца се тешко повредени.

Земјотресот се случи во округот Лусијан на длабочина од 10 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e