Холанд преговара со Борусија Дортмунд

Деветнаесет-годишниот талент на Салцбург, Ерлинг Холанд е во преговори со Борусија Дортмунд, пренесуваат медиумите во Германија. Според германски „Скај“ норвешкиот напаѓач вчера го посетил РБ Лајпциг, а потоа заминал за Дортмунд, кој е фаворит за неговиот потпис.

Ова беа последователни станици од турнејата низ различни клубови на Холанд, пред да го направи неговиот избор за иднината. Повеќето од водечките клубови во Европа се заинтересирани за него по неговиот извонреден настап и неговите настапи во Лигата на шампионите. Тука се Манчестер Јунајтед, Јувентус, Баерн и Реал Мадрид.

Од почетокот на сезоната, Холанд има 28 гола на 22 натпревари. Минатата недела, „Билд“ објави информација дека во договорот за напаѓачот има откупна клаузула од 20 милиони евра.

Ознаки:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e