Одржани осмите по ред #ТвитерНагради за 2019 година

Во соработка со Младинскиот културен центар се одржаа осмите #ТвитерНагради во киното Милениум, настанот на кој се прогласуваат најдобрите корисници на социјалната мрежа Твитер, но и од други социјални мрежи, како што се Инстаграм и Фејсбук и ЈуТјуб. Низ годините на манифестацијата Твитер и Блогираме награди добитници биле и се повеќето позначајни чинители од сферата на дигиталните медиуми во Македонија.

Како и секоја година до сега, така и во оваа, при изборот на најдобрите корисниците сами номинираат, сами одлучуваат преку гласање и никој никогаш нема да интервенира во нивниот избор за да одлучи поинаку. Односно, десетте корисници кои што се највеќе пати предложени за номинирање во секоја од 26-те категории се номинирани за гласање за избор на најдобрите. Мотото останува исто „Од заедницата, за заедницата“. Номинирањето и гласањето траеја по 3 недели, а целиот тој процес заврши на 1-ви декември, 2019 година.

Најважно од сѐ, овој настан има хуманитарна цел, односно не се наплаќа влез со цел посетителите да донираат средства за хуманитарни цели.

Според номинациите и гласањето, Твитер Изборна Комисија – ТИК ги прогласи победниците во следните категории:

-НајДебитант/ка на Твитер

Тинка Минка @topceglopce

 

-НајКомпанија / НајОрганизација на Твитер

СКОПСКО @SKOPSKO1924

 

-НајСтрана на Фејсбук

КРВОДАРИТЕЛ @krvodaritel_

 

-НајВебСајт на Твитер

Кафе пауза @kafepauza

 

-НајФотографија на Твитер

[email protected] @Redpoppies1701

-Најактивен Твитерџија/ка од дијаспората

Tanja @Azhdaja

 

-НајИнста Твитерџија/ка

Лобстер @LobaVictoria

 

-НајКампања на Твитер

#ДонирајКомпјутер @shlapatalo

 

-НајХаштаг на Твитер

#ДонирајКомпјутер @shlapatalo

 

-Нај #СреќниСмеШтоТеИмаме Твитерџија/ка

Стaменoфф @shlapatalo

 

-НајНастан на Твитер

#ЗлатнаБубамара @zlatnabubamara

 

-НајДизајнер/ка на Твитер

ТхеМичо @txemico

 

-Нај #ТретаСмена Твитерџија/ка

mitkav @mitkav

 

-НајСпортски Клуб на Твитер

GFK Osogovo @gfkosogovo

 

-НајАватар/и на Твитер

Стрела @zone0205

 

-НајВлогер/ка (јутубер – јутуб канал)

@IvanAjnstajn Ivan Ajnstajn

 

-НајАнимаПријател Твитерџија/ка

Трпана @NatalijaaaT

 

-НајДиЏеј/ка на Твитер

Урбан курбан @ToniAudio

 

-Најдуховит Твитерџија/ка

На Сузе малиот @nasuzemaliot

 

-Најдобар Твит

На Сузе малиот @nasuzemaliot

– Колку е карта за на Калиопи?

– 1.200 денари.

– Ууууу бато.

 

-НајЕко Твитерџија/ка

Холи Голајтли @BreakAtTyffanys

 

-НајГотвач/ка на Твитер

Крофниче @krofni4e

 

-НајСпортски Твитерџија/ка

Aleksandar @saleskopski

 

-Најдобра ТвитерџиKA

Мимикрија @MajaSpasovska1

 

-Најдобар Твитерџија

Зоран Мијалков @Zoran_Mijalkov

 

-НајИзненадување од управата на #ТвитерНагради

Награда за Трајни вредности на Твитер

ЈБургунди

@JBurgundi

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e