Ова е најдобриот начин да се консумира куркума за слабеење

Куркумата, жолт зачин кој вообичаено се користи во индиската кујна, привлече внимание во последниве години поради потенцијалните здравствени придобивки, вклучително и помагањето за слабеење. Куркуминот, активното соединение во куркумата, се верува дека има антиинфламаторни и антиоксидантни својства кои можат да помогнат во управувањето со тежината. Иако куркумата сама по себе не е магично решение за слабеење, внесувањето на овој зачин во вашата исхрана на правилен начин може да го надополни здравиот начин на живот.

Додадете куркума во оброците

Еден од најлесните начини за консумирање куркума е да ја користите како прав со тоа што ќе ја попрскате врз печен зеленчук, ќе ја додадете во супи и чорби или ќе ја додадете во јадењата со ориз за дополнителен вкус и боја.

Секогаш комбинирајте со црн пипер

Пиперинот, соединение кое се наоѓа во црниот пипер, ја подобрува апсорпцијата на куркуминот во куркумата. Затоа, корисно е да се комбинира куркумата со црн пипер секогаш кога е можно.

Направете златно млеко

Златното млеко, познато и како млеко од куркума, е традиционален пијалок популарен во ајурведската медицина. За да направите златно млеко, комбинирајте куркума во прав со топло млеко, прстофат црн пипер и засладувач по ваш избор, како мед или јаворов сируп. Уживањето во чаша златно млеко пред спиење може да поттикне релаксација.

Дали некогаш сте слушнале за чај од куркума?

Слично на златното млеко, чајот од куркума е уште еден смирувачки пијалок кој може да помогне при губење на тежината. За да направите чај од куркума, користете куркума во прав или свежи парчиња куркума во топла вода заедно со црн пипер и други зачини како ѓумбир и цимет. Процедете и по желба засладете со мед или стевиа. Пиењето чај од куркума во текот на денот може да помогне да се забрза вашиот метаболизам и да се промовира ситост.

Комбинирајте со здрави масти

Куркуминот е растворлив во масти, што значи дека подобро се апсорбира кога се консумира со масти. Вклучете здрави масти како кокосово масло, маслиново масло или авокадо во оброците кои содржат куркума за да ја подобрите нејзината апсорпција и ефикасност.

Размислете за додатоците со куркума

Ако редовното вклучување на куркума во вашата исхрана е комплицирано, размислете за земање додатоци на куркума. Побарајте додатоци кои содржат стандардизиран екстракт од куркумин и екстракт од црн пипер за подобра апсорпција.

Одржувајте урамнотежена исхрана и вежбајте

Иако куркумата може да понуди потенцијални придобивки за губење на тежината, таа не е замена за урамнотежена исхрана и редовно вежбање. Фокусирајте се на јадење разновидна храна богата со хранливи материи, вклучувајќи овошје, зеленчук, посни протеини и цели зрна, додека минимизирајте ја преработената храна и додадените шеќери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e