Храна што ги ублажува менструалните болки

Нормален менструален циклус трае помеѓу 21 и 35 дена, а просекот е 28. Крварењето не треба да трае подолго од седум дена, а доколку е продолжено треба да се консултирате со гинеколог.

Симптомите кои се јавуваат за време на менструацијата вклучуваат: надуеност, задржување на течности, слаба концентрација и лошо расположение. Сепак, постојат одредени намирници и додатоци кои можат да ви ја ублажат болката.

Храна која содржи калциум

Ќе ја намали појавата на грчеви, ќе спречи надуеност и задржување на течности, а го има и во храната како млекото, јогуртот и сирењето.

Влакна

Влакната ќе ја подобрат подвижноста на цревата и на тој начин ќе ја спречат надуеноста.

Целта е во секој оброк да вклучите овошје и зеленчук, и интегрални житарки, а не смеете да заборавите да пиете течности.

Магнезиум

Се смета дека магнезиумот ги намалува симптомите на главоболка и грчеви во мускулите, а можете да го најдете во храна како темно чоколадо, авокадо, зелен лиснат зеленчук, бадеми.

Витамин Е

За ублажување на симптомите на менструацијата, студиите покажаа дека витаминот Е значително помага, а можете да го најдете во намирниците како суви семки од сончоглед, бадеми, растителни масла…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e