Брза пролетна салата од њоки, зеленчук и рукола

Оваа салатата од њоки со медитерански допир преполна е со здрав зеленчук. Има одличен вкус и може да се јаде како главно јадење или како прилог со скара.

Лесната салата со њоки и зеленчук е идеална за ручек или вечера. Се подготвува супер брзо, не е тешка за стомакот и може да се модифицира по желба.

Коцките шунка може да се изостават, а печурките, модриот патлиџан, празот, па дури и белиот или зелен грав се погодни како зеленчук алтернативен за пиперките и доматите.

Состојки: 180 гр њоки (или њоки од сладок компир) • 1 пиперка • 1 тиквичка • 75 гр шери домати • 1 топка моцарела • 20 гр шунка исечкана на коцки (малку маснотии) • 30 гр црвен песто.
2 грсти рукола • сол, бибер, чили снегулки за зачин • сок од половина органски лимон.

Подготовка – 1. Пржете ги њоките на малку масло додека не добијат златно кафеава боја и не станат малку крцкави. 2. Исечете пиперки, тиквички, шери домати и моцарела и ставете ги во голем сад. 3. Во зеленчукот додадете шунка и црвено песто, исечете ги њоките, измешајте ги сите состојки и додадете ја руколата.

Совет: Салата од њоки е исто така одличен прилог за скара и е идеална како јадење за забави во градина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e