Шест причини зошто мажите имаат многу полесен живот од жените

Бројни луѓе безброј пати разговарале на оваа тема и секој од нив има различно мислење. Некои веруваат дека на жените им е полесно затоа што можат да се извлечат без билет за брзо возење или затоа што им е полесно да влезат во клуб.

Иако постои одреден притисок врз мажите да бидат успешни на работа, има многу поголем притисок врз жените, вклучувајќи ги и оние што ги имаат мажите.

Следниве шест причини покажуваат зошто на мажите им е полесно. Доколку сепак не се согласувате дека на мажите им е полесно, тогаш можеби денот треба да го поминете како жена.

Мажите можат многу да направат стоејќи
Човек никогаш нема да знае колку е тешко да се спушти на валкано сквотот на бензинска пумпа покрај автопатот. Тие можат да уринираат стоејќи, насекаде. Целиот свет како да е еден голем тоалет за нив. Ова е нешто на што речиси сите жени им завидуваат на мажите, иако понекогаш не сакаме да го признаеме тоа. За жените, јавниот тоалет е често застрашувачко место, а не постои жена на светот која може да негира дека барем еднаш не помислила: „Џеј, би сакал да можев да мочам стоејќи.“ Единственото добро нешто што го добивате кога треба да сквотите се вежбите за бутовите што ги добивате за само едно одење во тоалет.

Ним им треба помалку време да се подготват за излегување
Има толку многу работи што жените треба да ги направат кога се подготвуваат за состанок. Пред да излезат во градот, на повеќето дами им треба малку повеќе време да се подготват од мажите. На мажите им треба само: туширање, облечете фармерки и маица, облечете чевли и готово. Жените, пак, треба: да се тушираат, да ја исушат косата, да ја исправат (или виткаат) косата, да ги избричат ​​нозете, да се шминкаат, а потоа да го изберат својот стил. Сметаме дека мажите немаат поим колку труд е потребен за да изгледаат совршено, а доколку го направат тоа, можеби малку повеќе ќе го ценат тоа.

На мажите не им требаат многу работи за да патуваат
Дали некогаш сте отишле на пат со маж и сте сфатиле дека буквално сте понеле 10 килограми дополнителна облека со себе? Жените мора да носат сè – од шминка, фен, пегла за коса, штикли, балетанки и многу опции за облека, не е ни чудо што многу жени треба да плаќаат данок за премногу багаж. Мажите го имаат луксузот да одат на еднонеделно патување со помалку работи. Сè што им треба е пар маички, пар чевли или патики, шорцеви и боксерки. Го имаат и луксузот да се пакуваат буквално за помалку од половина час, додека на жените им е потребен список за да не заборават нешто.

Мажите трошат помалку за нега на лице и тело
На секои неколку недели жените мораат да одат на маникир, педикир, фарбање на коренот на косата, кубење веѓи, депилација и некои други работи за кои мажите не треба ни да знаат. Да се ​​разбереме, да се биде жена е скапо, што оправдува зошто мажите постојано ни плаќаат за пијачки на состаноци. Од друга страна, мажите одат на шишање на секои неколку недели… И тоа е тоа.

Тие не мора да ја соблекуваат шминката навечер
Не само што треба да се шминкаме, на крајот од секоја вечер ни треба време да ја соблечеме. Мажите не разбираат колкав ризик има ако не го отстраниме од лицето – од инфекции до иритирана кожа. Мораме да инвестираме и во квалитетни производи за отстранување на шминка и шминка, што може да чини многу. Целиот концепт на шминкање и отстранување на мажите им е непознат и не сфаќаат колку им е полесно, едноставно стануваат од кревет и веќе се секси!

Мажите немаат менструација
За повеќето жени ова е најлошото нешто што може да им се случи на жените. Како се чувствуваат некои жени за време на нивниот циклус? Како некој да ги прободува во стомакот, тие се подуени и се чувствуваат како да ќе експлодираат. Дали мислите дека ова е лесно? Се разбира не. Сè се менува во овој период, вклучително и расположението и мислите. Да не зборуваме за крварење и менструални мигрени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e