Сeкс по 40-тата: Неколку работи што треба да ги знаете

До 40-тата година многу парови имаат повеќе слободно време – децата се пораснати, веќе имате стабилна работа, конечно можете да се опуштите и да уживате во сопствениот живот. Но, дали сексот се вклопува во концептот на „сопствен живот“, што може да се очекува од „секс сцените“ во иднина, дали вреди да се зборува за тоа со партнерот и дали постои начин да се продолжат годините на сексуална активност? Дознајте ги одговорите на овие прашања подолу.

Секс по 40

Повеќе слобода

Тврдењето дека зачестеноста на сексот се намалува по 40-тата година е еден од митовите за стареењето. Всушност, многу парови признаа дека со почетокот на оваа ера, нивниот интимен живот, напротив, почнал да добива нови нијанси. Во САД, според студија, околу 70% од мажите и 74% од жените имаат редовен секс по 40-тата година од животот. Околу 30% одржуваат блиски врски до 70-тите години.

Паровите над 40 се повеќе мотивирани да истражуваат различни аспекти на сексуалноста. Послободни се, поотворени за нови работи – се обидуваат да играат, заедно да гледаат еротика… Веќе се сексуално сигурни и подготвени за посвесна интимност, велат експертите.

Предиграта ќе биде подолга

Ова веќе не е мода, туку неопходност. Мора да се земат предвид хормоналните промени во телото на мажите и жените. На паровите на оваа возраст им треба повеќе време за да ја искусат желбата за интимност. Но, многу жени, напротив, оваа ставка ја сметаат за плус, забележувајќи дека партнерите по 40-тата година стануваат помалку себични и многу подобро се справуваат со сексуалните задачи отколку во младоста.

Сè уште ви треба заштита

Староста не штити од сексуално преносливи болести и бременост. Да, природата го создала човекот на таков начин што тој може да репродуцира потомство на млада возраст, бидејќи порано дури и на 30-годишна возраст тие се сметаа за речиси стари. Затоа, по 40-тата година се случуваат сериозни промени во телото на жената, се менува хормоналната позадина, расте ендометриумот во матката… Но, сите овие аргументи за неможноста за зачнување се спротивни од реалноста: бременоста е можна, но мора да ги земете предвид сите можни здравствени ризици.

Сексот по 40 ќе биде подобар со спорт

Желбата по 40-та останува иста, но сега телото веќе може да се однесува на предавнички начин. Лекарите велат дека треба да бидете повнимателни ако почувствувате боцкање или притисок во градите – можни се проблеми со срцето. Подобро би било сексот да не ви е единствената физичка активност. Пријавете се во теретана или вежбајте дома, трчајте, пливајте, подобрете го вашето здравје.

Слободно разговарајте со партнерот

Затишје во интимниот живот е карактеристично за парови на која било возраст. Прашањето е како да се излезе од оваа ситуација. Разговарајте.

Разговорот за секс во пар не е секогаш здрав. Почесто тоа е критика, која тешко ја зајакнува желбата за поврзување. Важен дел од решавањето на проблемите е можноста за мирна, разумна, детална дискусија. Ако тоа не функционира, не двоумете се да контактирате со психолог.

Секс по 40 и оргазам

Лекарите го побиваат митот дека со возраста човекот ја губи способноста да доживее задоволство. Иако, поради објективни причини, некои парови може да почувствуваат непријатност за време на сексот. Сепак, ова може да се реши ако побарате лекарска помош.

Мажите можат да бидат поотпорни

Со возраста, мажите имаат поголема контрола врз процесот и можат да го продолжат сексот. Повнимателни се на желбите на партнерот.

Мажите треба да ја преиспитаат исхраната

Пред да отидете во аптека за лекови кои го зголемуваат либидото, обидете се на побезбеден начин да ја одржите вашата „машка моќ“. Одговорот е во исхраната. Ќе помогнат таканаречената класа на материи од растително потекло, кои при внесување ја активираат работата на ензимите. Боровинки, цреши, ротквици, интегрални житарки, риба и морски плодови, растителни масла, грав, јаткасти плодови – сето тоа има благотворно дејство, пред сè, на срцето.

Секс по 40 и блискост на партнерите

На 40 години не мора да планирате секс како порано. Паровите, најчесто, веќе живеат сами. Слободните вечери можат да бидат посветени на разговор, одење во кино, некоја заедничка активност која носи пријатни емоции и на двајцата. Интимноста по ваквите вечери повеќе нема да биде обична.

Обрнете внимание на вашето тело

Телото се менува со текот на годините, сакале ние или не. Но, исто така е важно да го сакате. Грижете се за вашето здравје, престанете да јадете брза храна и откажете се од лошите навики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e