Ова се најевтините и најскапите дестинации за патување во 2024 година

И покрај економската несигурност и трошоците за живот кои ги натераа повеќето од нас да внимаваат на финансиите, има едно нешто што малкумина од нас не се подготвени да се откажат – патувањето. Една неодамнешна студија на American Express покажа дека речиси половина од Британците се позаинтересирани да одат на патување оваа година отколку претходно.

18-тиот годишен извештај кој ги анализира финансиите за одмор на Post Office Travel Money е објавен, а во него се нагласуваат дестинациите кои се најевтини за посетување.

Извештајот разгледува различни фактори кои веројатно ќе влијаат на донесувањето одлуки за одмор во 2024 година, од девизните курсеви до трошоците за јадење надвор и посета на најпопуларните туристички атракции на секоја дестинација.

Според студијата, Виетнам за прв пат е на врвот на табелата. Поранешниот пристанишен град
Hội An е најдобар за туристите со ограничен буџет, благодарение на пониските трошоци за ресторани и барови и значителниот пад на вредноста на виетнамскиот донг.

Во градот Hội An едно пиво ќе ве чини (1,16 фунти), Кока-Кола (0,72 фунти) и крем за сончање (3,70 фунти).

Hội An е еден од најшармантните градови во Виетнам. Гужвата и вревата на поголемите градови е речиси целосно отсутна. Патниците ги минуваат утрата на недопрените плажи, попладневните часови обиколувајќи ги фасцинантните историски места и вечерните часови барајќи ги највкусните специјалитети на ноќниот пазар Hội An. Најдоброто од сè е тоа што ова едно од најдобрите места во светот каде може да имате квалитетен сон, според Извештајот за трендови на патувања во Велика Британија за 2024 година на Skyscanner, кој ги анализираше градовите со хотели со најдобри резултати за квалитет на спиење.

Извештајот за 2024 година го става Кејп Таун, минатогодишниот победник, на второто место. Локалните трошоци се зголемија, но сепак е најевтиното место за оброк од три јадења (34,64 фунти).

Момбаса во Кенија го зазеде третото место а Токио во Јапонија четврто.

Подолу, погледнете ја листата на десетте најевтини и десет најскапи дестинации во светот. Листата е направена според комбинираната просечна цена на локално кафе, пиво, кола, чаша вино, шише вода, крем за сончање, средство за заштита од инсекти и оброк од три јадења.

Најевтините дестинации во светот

1. Хои Ан, Виетнам

2. Кејп Таун, Јужна Африка

3. Момбаса, Кенија

4. Токио, Јапонија

5. Алгарве, Португалија

6. Шарм ел Шеик, Египет

7. Сончев брег, Бугарија

8. Кута, Бали

9. Мармарис, Турција

10. Пафос, Кипар

Најскапите дестинации во светот

1. Тамариндо, Костарика

2. Њујорк, САД

3. Сент Џонс, Антигва

4. Заливот Родни, Сент Лусија

5. Бриџтаун, Барбадос

6. Центар на Дубаи, Дубаи

7. Скарборо, Тобаго

8. Канкун, Мексико

9. Дарвин, Австралија

10. Пунта Кана, Доминиканска Република

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e