Олеснете си го варењето со супа од спанаќ

Состојки:

950 мл вода
450 гр свеж спанаќ
прстофат сол
мускантно оревче
Подготовка:

Во поголемо тенџере сварете ја водата. Додајте го измиениот спанаќ и варете најмногу до една минута.
Измиксајте ја супата во блендер додека не стане мазна. Посолете со кујнска или морска сол и изрендајте малку мускатно оревче.

По жеба можете да додадете и семки од тиква или сончогле. Исто така, една лажичка кисела павлака или малку путер ќе допринесе за подобар вкус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e