Најслатката комбинација: Кугли со кокос и чоколадо

Состојки:

– 1 и 3/4 шолја кокос
– 3 лажички кокосово масло
– 3 лажички јаворов сируп
– 2 лажички незасладено кокосово млеко
– 1/2 лажичка екстракт од ванила
– 1/8 лажичка сол
– темно чоколадо

Подготовка:

Измешајте една шолја кокос и кокосово масло со голема брзина додека не стане како путер. Додајте го јаворовиот сируп, кокосовото млеко, екстрактот од ванила и сол и тоа добро измешајте да се поврзе.

Додадете го остатокот од кокос и измесете го како тесто. Пото обликувајте ги кугличките и ставете ги во фрижидер на еден час, а може и преку ноќ.

Декорирајте по желба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e