Како да го подготвите најсочниот колач од лимон и јогурт

Состојки:

– 1/2 шолја брашно
– прашок за пециво
– прстофат сол
– 1 јогурт
– 1 шолја шеќер
– 3 јајца
– лимон
– масло

Подготовка:

Рерната загрејте ја на 180 степени целзјусови. Тавчето или калапот премачкајте го со маргарин.

Измешајте го брашното, прашокот за пециво и малку сол во еден сад, а во друг јогуртот, јајца, шеќер и кора од лимон.
Измешајте ги сувите и водените состојки додавјќи масло.

Ставете го во избраниот сад и печете околу 50 минути.

Додека колачот е во рерна подгответе го сирупот со кој ќе го прелиете колачот.
Во сад ставет шеќер и варете додека не се стопи. Додајте му сок од лимон.

Кога ќе се испече колачот извадете го од рерна, оставете го малце да се излади и прелијте го со сирупот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e