Како и кои зачини да ги користите за јадењата да ви бидат повкусни

Готвењето не може да се замисли без зачини. Покрај извонредната арома, тие го подобруваат вкусот на храната без додавање на маснотии, сол, шеќер и калории. Исто така, се покажа дека имаат ефект врз подобрување на имунитетот – така што со додавање на истите на нашите оброци, му помагаме на нашиот имунолошки систем да се бори против бактериите.

Имено, зачините се изненадувачки богати со антиоксиданти, а во тој поглед се споредливи со овошјето и зеленчукот. Покрај нивната заштитна улога, тие ги намалуваат воспалителните процеси, кои се претходник на многу хронични заболувања, а исто така го забрзуваат метаболизмот.

Зачини и нивна употреба во кујната

Лук: добро за борба против вируси и паразити, благодарение на неговите антибиотички својства. Го додаваме во овчо, масно месо, сосови и го користиме како зачин за колбаси.

Анасон: Најдобриот вид се добива од Шпанија. Покрај семето од Pimpinella anisum има и плодови од дрвото анасон што се користат. Анасонот е од суштинско значење за колачи, а се користи и за правење ликери.

Магдоносот содржи витамини А и Ц, фолна киселина, калциум и железо. Листовите се користат за скара, омлети, пире од компири, варен оброк, салати. Не се готви заедно со оброкот, туку пред сервирање додајте го во садот.

Естрагон: Домашна билка, зачин чии лисја и врвови се користат за фино маринирање, како зачин за супа, за зеленчук оцет и колачи. Додадете го свежо или сушено.

Босилок Има силна арома кога е свеж и има сладок вкус. Тоа е традиционален додаток на многу италијански специјалитети, а се додава во јадења со домат и јагнешко месо.

Мајчина душица: Има лут мирис. Се додава во печурки, месо, тиквички, димено и печено месо, зеленчук и маринади.

Мајоран: Тоа е зачин за месо, особено мелено месо, пикантни сосови, како и живина.

Жалфија: горчлив и има силен мирис. Тоа оди совршено со мелено месо, дивеч, зелка, модар патлиџан и ориз.

Рузмарин: е многу ароматична медитеранска билка. Листовите се користат со јагнешко месо, говедско месо, дивеч, варени компири и печени компири.

Нане: Има сладок мирис и „ладен“ вкус. Освежителен зачин се користи со јагнешко месо, сосови, јаболка, како и за украсување салата. Се додава во јогурт, кускус, грашок и млад компир. Додавањето во грав (дури и кесички со чај) ќе ве направи помалку надуени.

Оригано: е зачин со карактеристичен мирис. Се користи за маринади, говедско месо, грав, пилешко, модар патлиџан и тиквички. Одлично е за грчки јадења, омлети и сос од домати.

Ловоров лист: Има ароматичен вкус и лут мирис. Кога листот е скршен, се ослободува ароматично масло. Најдобро е да го ставите во супи и чорби, како и риба, месо и живина.

Цимет: добиен од внатрешната кора на тропско дрво. Има сладок силен мирис и ароматичен вкус. Се става во колачи, пудинзи, овошни десерти – најчесто во круши и јаболка. Идеално за десерти од ориз.

Ванила: додадена во десерти, добра за зголемување на апетитот, како и против гадење, повраќање и дијареја.

Бибер: Важен зачин во житото. Биберот во зрно е поблаг и се додава за време на маринирање. Мелен пипер се користи за бројни јадења од месо и риба, сосови, супи и јадења од зеленчук.

Коријандер: е зачин со силена арома што оди добро со моркови. Исто така, се наоѓа во правот од кари.

Ѓумбир: Има луткаст вкус, се додава во супи, сосови и ѓувеч, но и на слатки јадења. Поради неговата концентрираност, мора да го користиме внимателно. Меѓу другото, се користи за компот од круши и компот од тиква, за свинско печење, рагу, маринади, џем и колачи.

Каранфилче: сушните пупки цветаат до 12 метри. Најмногу се користи за варено вино и компот, но и за супи, зеленчук, месо и јадења од дивеч.

Морско оревче: е јадрото на оревото дрво. Плодот е сличен на кајсија. Се користи за зајакнување на вкусот на силни и слатки супи и сосови, за мелено месо и ролни месо, за зеленчук, тестенини и колачи. Сомелен во прав се корести за сирење и други колачи, супи од месо и колбаси.

Кари: Зачинета мешавина од индиската кујна. Содржи 12 до 15 тропски зачини од бибер, ѓумбир, коријандер до макис. Се користи за ориз, риба, месо, живина и разни сосови. Го чуваме во добро запечатен сад.

Ким: Повеќе од 5.000 години е познато сретство за освежување на стомакот. Се користи за супи и сосови, компири, зеленчук, јадења со месо, квавар, сирење и колачи со сирење.

Копар: Оваа билка ја користиме како зачин само свежа, претежно со јадења од краставици и некои салати. По потекло од истокот но, го имаме во секоја градина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e