Корона биланс: 1.320 новозаразени, починаа 50 лица

Во последните 24 часа се направени 4.174 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 580
-Битола 113
-Куманово 75
-Прилеп 59
-Велес 50
-Охрид 43
-Кавадарци 41
-Тетово 38
-Гостивар 36
-Струмица 32
-Штип 31
-Кочани 30
-Гевгелија 27
-Ресен 24
-Кичево 22
-Радовиш 14
-Струга 13
-Берово 12
-Неготино 10
-Крива Паланка и Валандово по 9
-Виница 8
-Богданци 7
-Делчево 6
-Свети Николе и Македонски Брод по 5
-Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар по 4
-Крушево 3
-Кратово и Пехчево по 1
Пријавени се вкупно 50 починати лица: 19 од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г).
Регистрирани се 457 оздравен пациент од:
-Скопје 133
-Прилеп 46
-Кавадарци 35
-Куманово 34
-Велес 22
-Гостивар 20
-Штип 19
-Тетово и Неготино по 18
-Битола, Гевгелија и Струмица по 15
-Кочани 12
-Кичево 8
-Свети Николе 7
-Берово 6
-Радовиш и Пробиштип по 5
-Ресен, Делчево и Виница по 4
-Валандово 3
-Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод по 2
-Охрид, Кратово и Демир Хисар по 1
Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e