Меси: Да се ​​освои Светското првенство или Купот на Америка е тешко

Напаѓачот на Аргентина и Пари Сен-Жермен, Лионел Меси, зборуваше за важноста за него неодамна освоениот трофеј во Купот на Америка.

– Се обидувавме да го освоиме трофејот порано, го сакавме повеќе од било што друго. Многу е тешко да се освои Мундијалот или Купот на Америка. Претходно, луѓето не го ценеа тоа што го направивме, туку само нагласија дека не ја постигнавме главната цел. Важно е да го чувствувате задоволство што ја дадовте сета своја сила … За наша среќа, неодамнешното финале за нас не беше исто како и претходните. Децата секоја минута ми велат: „Тато, ти си шампион“. Не можам да го објаснам. Би сакал целото мое семејство да беше на Купот на Америка, но тие не успеаја да стигнат до ниеден натпревар, дури ни во финалето. Ова е дел од цената што требаше да ја платиме. Станавме шампиони само кога нашите семејства не можеа да бидат блиску, истакна Меси.

Аргентинецот освои сè што може да се освои на клупско ниво, а со репрезентацијата му недостасува трофејот од Светските првенства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e